POLECAM PUBLIKACJE:

 

     szpitalna pieta. 

 

   W czasopiśmie "Tak rodzinie" (nr 2/80) ukazał się artykuł Magdaleny Prokop-Duchnowskiej z okazji Światowego Dnia Chorego pt. "Szpitalna Pieta"

 

 

 

 

  

...Choroba upokarza, przygniata ciężarem bólu, napełnia strachem. Zadziwiające, że w takich  okolicznościach   mogą    się  rodzić   najpiękniejsze   i najbardziej wartościowe perły...

 

 

x. P. K. (14.02.2014)

Zobacz i przeczytaj artykuł w formacie jpg

część 1 >>>         część 2>>>

 

lub pobierz i przeczytaj w formacie pdf>>>


                                                                 

   szczęście w nieszczęściu.

 

      O pacjentach zamieniających rany w perły oraz profitach czerpanych z cierpienia - z kapelanem Powiatowego Szpitala w Wołominie, ks. Piotrem Krasuskim rozmawia Magdalena Prokop-Duchnowska
  

Wywiad pojawił się w Przewodniku Katolickim nr 20/2011 .


 
                                                                         x. P. K.  

Zobacz  pełną treść wywiadu  >>>

 

 

artykuł w "wiadomościach polonijnych" w linz o rekolekcjach wielkopostnych w 2009 r.  "DNI REKOLEKCYJNE W LINZU"

...tegoroczne rekolekcje wielkopostne we wspólnocie polskiej w Linz prowadził ksiądz Piotr Krasuski, kapelan szpitala w Wołominie, z pomocą pana Henryka Merchel, wolontariusza w hospicjach domowych. Myślą przewodnią towarzyszącą nam w rozważaniach była: „Siła cierpienia”. Ksiądz Piotr i pan Henryk przez te kilka dni podzielili się z osobami uczestniczącymi w spotkaniach swoimi doświadczeniami, które nagromadziły się w czasie pracy z ludźmi chorymi, umierającymi. Dali nam też sobą świadectwo, że można czerpać siłę z cierpienia. Bo gdy przestaniemy się nad sobą użalać, gdy skończymy z cierpiętnictwem, które nas osłabia - przyjmiemy cierpienie jako dar, który nas umacnia - wtedy odnajdziemy Boga w sobie i będziemy mieć możliwość otworzenia się na innych...

(fragment artykułu zamieszczonego w "Wiadomościach Polonijnych" z dnia 12.07 2009 nr 2(29) -Zobacz pełną treść artykułu >>

 

 

 

   "...Wszechmogący, Wieczny Boże racz pobłogosławić ten oddział intensywnej terapii, spraw aby Twoi święci aniołowie strzegli jego progów, by przyczyniał się w powracaniu do zdrowia chorych, którzy tu się znajdą. Niech Twoje Łaski spływają na wszystkich tutaj przebywających. Udzielaj ducha służby i ofiarności personelowi, wspomagaj w podejmowaniu decyzji w czasie ratowania ludzkiego życia, dodawaj sił gdy zmęczenie, pocieszaj w chwilach trudnych. Chorych umacniaj i, jeśli taka Twoja wola, udzielaj im łaski zdrowia. Umierających obdarz życiem wiecznym..."

 

(fragment artykułu zamieszczonego w Wieściach Podwarszawskich z 15 czerwca 2008 nr 24 (892) - zobacz pełen artykuł>>>   )  

 

 

artykuł: "sanitariusze przysłani przez boga" w czasopismie medycznym "medical tribune"

...Ksiądz Piotr Krasuski, kapelan szpitala w Wołominie nie rozstaje się z komórką. Dyżuruje siedem dni w tygodniu. Wieczorem zawsze zerka na prognozę pogody. Jeśli wieczorem ślizgawica, można spodziewać się na izbie przyjęć ofiar wypadków, skok ciśnienia to zła wróżba dla sercowców, zapełni się kardiologia. Czasem o księdza proszą chorzy, niekiedy kapelana wzywa rodzina. Rano, niezależnie od tego ile w nocy było nagłych przypadków, czekają codzienne obowiązki; msza święta, obchód szpitalnych sal, sakramenty - spowiedź, komunia, namaszczenie chorych. Rozmowy z pacjentami i rodzinami chorych i tych, którzy zmarli, czuwanie przy umierających. Potem już prywatnie, ks. Piotr jeździ na pogrzeby. - To trudna posługa, ale piękna - mówi..."

(fragment artykułu zamieszczonego w Medical Tribune z dnia 21 marca 2007 nr 5/2007 - zobacz pełen artykuł>>> )  

 

   "...Rozważania Drogi Krzyżowej znajdziemy w każdej katolickiej książeczce do nabożeństwa. Mamy możliwość dostępu do różnych przemyśleń, pisanych przez wielu znanych ludzi, choćby przemyślenia Sługi Bożego Jana Pawła II, Kardynała Stefana Wyszyńskiego czy innych. Mimo, że korzystamy z rozważań różnych autorów, nabożeństwo to każdy z nas przeżywa indywidualnie. Przechodząc od stacji do stacji nie raz identyfikujemy się z bohaterami tamtych wydarzeń. Czasami odnajdujemy się w osobie Jezusa dźwigającego krzyż, upadającego, innym razem widzimy siebie w Szymonie z Cyreny, czy św. Weronice ocierającej potrzebującemu twarz, kiedy indziej dostrzegamy, że jesteśmy jak Piłat niesłusznie wydający wyroki, czy jak ten tłum pastwiący się za bezbronnym i skazanym.
   
Pisząc tę publikację chciałbym – oprócz rozważań podanych przy każdej stacji – podzielić się pewnymi wydarzeniami, które stały się udziałem mojego życia, a które głęboko zapadły mi w serce. Pragnę, by były dodatkową ilustracją oraz pomocą w refleksji nad własnym życiem i postawą wobec Pana Boga, drugiego człowieka i samego siebie. Nasze życie to przecież mniej lub bardziej udolna wędrówka za Jezusem. A droga za Nim to także droga na Golgotę.
Oby garść tych zamyśleń stała się owocną pomocą w tym chrześcijańskim pielgrzymowaniu...
                                                                    
x. P. K.
  Pozycja do nabycia bezpośrednio u Autora publikacji podczas prelekcji i spotkań                                                                                              
  Zobacz  okładkę książki w powiększeniu >>> "

 

 

   "...tradycyjnie w czasie adwentowego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia w Parafii M.B. Częstochowskiej w Wołominie odbywają się rekolekcje. Tegoroczne prowadził ks. Piotr Krasuski, kapelan Powiatowego Szpitala w Wołominie z pomocą p. Andrzeja Wronki, prezesa stowarzyszenia Ruch Effatha. Myślą przewodnią rekolekcji było cierpienie i dobre przygotowanie na spotkanie z Chrystusem..."

 

(fragment artykułu zamieszczonego w Bożym Posłańcu autorstwa P. Katarzyny Jagodzińskiej z dnia 12 stycznia 2007 nr 1 (60) - zobacz pełen artykuł>>>   )  

 

 

"ODSTAWIĆ SZOPKĘ W SZPITALU"

 

   Mimo niewielkiej ilości miejsca w szpitalnej kaplicy dzieciom ze szkoły udało się zagrać porządne przedstawienie.

  

   Drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Królowej Jadwigi w Wołominie świetnie sprawdzili się w swych jasełkowych rolach. To dzięki pani Agnieszce Cegiełce - wychowawczyni i reżyserce zarazem - betlejemska atmosfera udzieliła się uczestnikom mszy świętej o godz. 10.00 w szpitalnej kaplicy, w niedzielę, 7 stycznia...


 

(fragment artykułu zamieszczonego w Bożym Posłańcu autorstwa P. Aleksandry Szmurło z dnia 12 stycznia 2007 nr 1 (60) - zobacz pełen artykuł>>> )  

 

 

"ŻYCIE JAK PACIORKI RÓŻAŃCA" autor Ks. Piotr Krasuski

...budowa, kaplicy wraz z łącznikiem, została szumnie rozpoczęta, a potem jakby zwolniła, wręcz zamarła. Szczególnie niepewne są dalsze losy kaplicy. Budowa na terenie szpitala kaplicy ma tyle samo zwolenników, co zagorzałych przeciwników i osób całkowicie obojętnych. O ile łącznik między dwoma budynkami szpitala finansuje starostwo, o tyle dalszej budowy kaplicy nie ma kto finansować. Jeśli spełnią się czarne przewidywania, to budowę szpitalnej świątyni trzeba będzie finansować ze społecznych datków, co znacznie odwlecze czas jej zakończenia.
Budowa nowej kaplicy jest konieczna, bo ta obecna jest zdecydowanie za mała i nie mieści wszystkich uczestniczących we mszy...."

(fragment artykułu zamieszczonego w Wieściach Podwarszawskich z dnia 17 grudnia 2006 nr 50 (815) - zobacz pełen artykuł>>> )  

 

  "NIE MA DUSZPASTERSTWA BEZ KAPLICY" autor Ks.   Piotr Krasuski
 
    

  ...Nie ma duszpasterstwa bez kaplicy, bez miejsca gdzie jest żywy Bóg - Pan  wszystkiego, Dawca życia. Tym bardziej jeśli chodzi o szpital. To właśnie tu, w szpitalu człowiek doświadcza tego, co najtrudniejsze, doświadcza krzyża. Dlatego szuka miejsca gdzie mógłby spotkać się z Nim tak osobiście, a do tego potrzebna jest kaplica. Każdy, kto był w kaplicy na mszy świętej w szpitalu w Wołominie widział, że jest ona za mała, mimo, ze częściowo korzysta z przylegającej obok sali konferencyjnej. Nie jestem zbyt długo kapelanem ale przez okres trzech miesięcy rozdałem ok. 4.000 Komunii Św. To jest naprawdę dużo i obrazuje liczbę wiernych korzystających z posługi kapłańskiej w szpitalu..."

(fragment artykułu zamieszczonego w Wieściach Podwarszawskich z dnia 05 lutego 2006 nr 5 (770) - zobacz pełen artykuł>>> )  

 

"Co się stało z naszą klasą (szkołą)?"

 
     ...Chyba wszyscy pamiętamy materiał wyemitowany przez telewizję, szokujące sceny maltretowania nauczyciela języka angielskiego przez zdemoralizowanych uczniów III klasy technikum w Toruniu. Od tamtej pory trwa nieustająca dyskusja nad kierunkiem rozwoju młodych ludzi, formami ich wychowania i przyczynami zaistniałych zjawisk Kadry filmu emitowanego przez telewizję ukazują sceny znęcania się i dokuczania bezbronnemu człowiekowi przez bandę młodocianych "słabosilnych" obojga płci. Popychania, nakładanie na głowę kosza na śmieci, szydercze gesty seksualne mające poniżyć ofiarę, wiązanie rąk sznurkiem, groźby, wszystko to przypomina sceny z filmów o gangsterach ...  X. P.K.

zobacz pełen artykuł>>>  

 

"RÓŻANIEC SIŁĄ W CIERPIENIU" autor Ks. Piotr Krasuski

...Nasze życie jak paciorki różańca przesuwa się powolutku, każdy z nas z każdą chwilą zbliża się do kresu istnienia na tym świecie, by przejść przez bramę śmierci do innej rzeczywistości. Różne momenty naszego życia odzwierciedlają to, co przeżyła Boża Matka i co rozważamy podczas modlitwy różańcowej. To właśnie Ona towarzyszy nam w naszej wędrówce, to Ona pokazuje jaką drogą mamy postępować tak by nie zagubić się w plątaninie życiowych ścieżek..."

Tu możesz zapoznać się z fragmentami książki >>
Pozycja do nabycia bezpośrednio u Autora publikacji podczas prelekcji i spotkań
                                              

 

 

"Nie da się zrzucić krzyża"

 
     ...Często chorzy pytają: dlaczego akurat mnie to spotkało?
I wtedy ksiądz Piotr przyznaje: - Nie wiem, nie umiem
odpowiedzieć na pytanie, dlaczego człowiek cierpi.
Zanim ks. Piotr Krasuski został kapelanem szpitala w Wołominie, wydawało mu się, że szpitale nie mają przed nim żadnych tajemnic. W szpitalu pracowali rodzice, brat jest lekarzem, kilka osób z rodziny również zajmuje się medycyną. A jednak, nie zdawał sobie sprawy, że praca kapelana jest taka ciężka...

(fragment artykułu zamieszczonego w Wieściach Podwarszawskich z dnia 19 lutego 2006 nr 7 (772) - zobacz pełen artykuł>>> )

 

 

    "MAGIA, WRÓŻBY, OPĘTANIE"  autor Andrzej Wronka

  

 

    Podstawy wiedzy o zagrożeniach ze strony magii, okultyzmu i wróżb podane w przystępny sposób...

 

Jak skutecznie walczyć z szatanem?

Czy wywoływanie duchów doprowadza do opetania?

Co sądzić o horoskopach i przesądach?

Czy Harry Potter to grzeczny chłopczyk?

Jak Leszek Miller popierał wróżbitów?

Do czego prowadzą praktyki okultyzmu i spirytyzmu?

Magia - wstępem do opętania.

Satanizm i egzorcyzmy.

Horoskopy, przesądy, zabobony.

Demoniczne gry i bajki.

Czy Harry Potter reklamuje satanizm?

 

 

   Publikacja do nabycia bezpośrednio u Autora podczas prelekcji i spotkań, których termin widnieje na stronie:  http://www.andrzejwronka.com/

 

 

 


"CZYŚCIEC I POMOC DUSZOM CZYŚĆCOWYM"  autor Andrzej Wronka

Fragmenty książki :
 
„...Pewien polski książe był zmuszony do wyjechania ze swej ojczyzny. Osiedlił się w kupionej przez siebie posiadłości we Francji. Tu niestety stracił wiarę tak, że podjął się nawet pisania książki, gdzie występował przeciw Panu Bogu i życiu wiecznemu. Spacerując raz po ogrodzie spotkał ubogą kobietę pogrążoną we łzach. Zatrzymał się i zapytał czemu tak bardzo rozpacza. Ach drogi Książe, jestem żoną Jean Marie, który u ciebie przez wiele lat był wiernym zarządcą. Zmarł dwa lata temu po długiej chorobie, która po-chłonęła wszystkie nasze oszczędności. Tak dziś nie mam nawet by dać na Mszę św. za jego duszę. Poruszony jej smutkiem nie tylko ją pocieszył, lecz - mimo swej niewiary - dał jej kilka złotych monet by zamówiła Msze o spokój jego duszy. Po pewnym czasie, wieczorem, przebywając w swym gabinecie książę pracował nad swoją książką. Usłyszał, jak ktoś donośnie zapukał do drzwi. Nie podnosząc się z fotela za-wołał: Proszę! Drzwi wolno się otworzyły wszedł mężczyzna. Podszedł i stanął przed biurkiem księcia. Książę - powiedział - przyszedłem podziękować ci za Msze święte, jakie dzięki tobie mogły być odprawione w mojej intencji. Teraz jestem w drodze z czyśćca do nieba. Pan Bóg pozwolił mi przyjść i podziękować ci za hojną jałmużnę. Po czym dodał z naciskiem: Książę, jest przyszłe życie, jest niebo i piekło! Po tych słowach zniknął. Książę głęboko poruszony, padł na kolana i żarliwie wyznał swoją wiarę, odmówiwszy Credo..."
 
 

Inne fragmenty „Czyśćca..” znajdziesz tutaj>>>
 
Publikacja do nabycia bezpośrednio u Autora podczas prelekcji i spotkań, których termin widnieje na stronie: 
http://www.andrzejwronka.com/

 


 

 


"CZAS WIELKIEJ PRÓBY"  autorzy: Henryk Merchel i Andrzej Wronka

Publikacja zawiera świadectwo życia człowieka, który jeszcze przed utratą wzroku w 18 roku życia zmagał się z wieloma krzyżami i przeciwnościami. Świadectwa zawarte w niniejszej publikacji oraz towarzyszące im wiersze dają jednak optymistyczne spojrzenie na życie. Wielu osobom uświadamiają, że trudności, jakie nam towarzyszą w obliczu innych ludzkich dramatów, są tak naprawdę naszymi grymasami.

Lektura tej książki pozwala zapalić swe serce do bardziej twórczego, odpowiedzialnego i oddanego pomocy drugiemu człowiekowi życia.

Henryk Merchel, ur. w 1962 roku w Rumi koło Gdyni. Od 18. roku życia niewidomy. Od kilku lat wolontariusz w hospicjach domowych. Bierze udział w licznych audycjach radiowych, spotkaniach i rekolekcjach dzieląc się świadectwem własnego życia.


Fragment książki „Czas wielkiej próby”


"Wstęp

Każdy z nas doświadcza rozterek, krzyży, cierpienia i codziennych trosk. Czasem są to małe problemiki, czasem wielkie dramaty nasze, czy naszych bliskich. Niejednokrotnie pytamy w nich: gdzie jest Bóg skoro tyle zła jest wokół? Dlaczego? Dlaczego to cierpienie, kalectwo, śmierć, próba przyszła na mnie, na moje dziecko czy kogoś bliskiego, kochanego? Nawet jeśli nie umiem w pełni odpowiedzieć na te pytania, to pragnę towarzyszyć tym wszystkim, którzy je stawiają.

Na kartach tej książeczki chcę podzielić się z Tobą, drogi Czytelniku, moimi czasami próby, przeżywania mego kalectwa, cierpienia i bólu, który czasem całych nocy nie pozwala przespać, który przykuwa do łoża boleści. Dziele się także bólem innych, którzy żegnają swych bliskich w hospicjach i przechodzą swój czas wielkiej próby. W świecie, gdzie każdy z nas doświadcza cierpienia, krzyża, śmierci… jest nadzieja, jest światło, które pozwala zobaczyć w tym wszystkim sens, które potrafi człowieka uskrzydlić tak, że – mimo krzyża – chce się żyć. Może Tobie, komuś z bliskich, może tym, którym wydaje się, że Boga nie ma, bo tyle zła dzieje się na około; tym, którzy w swej tragedii doświadczają załamania, rezygnacji, czy myślą o samobójstwie chcę przyda się garść moich zwierzeń.

Nie jestem poetą, ani pisarzem, nie kończyłem szkół dla literatów… Więc są to takie proste, takie moje, takie serdeczne zwierzenia…

Publikacja do nabycia bezpośrednio u Autora podczas prelekcji i spotkań